Click For Details

Events Calendar

 

October 2019

1 - TUESDAY
COCONUTS: 6pm Alex Rodriguez
GOOMBAY’S: 5pm Dudley Quest
LOU’S BLUES: 8pm Jam Night w/ RKB
MATT’S CASBAH: 6pm Joe Calautti
MONKEY BAR: 8pm Trivia
SANDBAR: 9pm DJ Goldfinga
WHISKEY BEACH: 8pm Karaoke

2 - WEDNESDAY
COCONUTS: 7pm Steve Fredricks
FRESH SCRATCH BISTRO: 6pm Denise Turner  
GOOMBAY’S: 5:30pm David Southwood Smith
LOU’S BLUES: 6pm John Vastola; 9pm Rockstar w/ Joe Calautti
MATT’S CASBAH: 6pm Guy & Frankie
MONKEY BAR: 8pm Music Bingo
OASIS: 9pm Open Jam
OFF THE TRAXX: 6pm Devin Lupus
PINTO’S LOUNGE: 9pm Karaoke
SANDBAR: 8pm Dirty Power
SIGGY’S: 7pm Country Jam
TWISTED ROOSTER: 9pm Anything Goes with DJ Scott Robert

3 - THURSDAY
COCONUTS: 7pm Jimmy Mazz
EARLS: 8pm Nasty Habits
FRESH SCRATCH BISTRO: 6pm Bill Hamilton
GOOMBAY’S: 5:30pm Alex Warner
LOU’S BLUES: 8:30pm Diva at Large
MATT’S CASBAH: 6:30pm Untamed Duo
MONKEY BAR: 9pm DJ Noon
OFF THE TRAXX: 6pm Jeff Bynums
SANDBAR: 8pm Karaoke
SIGGY’S: 7pm Touch Of Grey
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 7pm Matt Riley
TWISTED ROOSTER: 9pm Latin Nights with DJ Scott Robert
4 - FRIDAY
BLIND LION: 8pm The Which Doctors
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 6pm Matt Adkins
COCONUTS: 7pm No Pressure Band
CROWNE PLAZA: 5pm TBA
EARLS: 8:30pm Rocket City
FLORIDA BEER TAP ROOM: 6pm Love Valley
FRESH SCRATCH BISTRO: 6pm Irena Freckle
GOOMBAY’S: 6pm Billy Chapman
KEY WEST BAR: 9pm Mental Note
LOU’S BLUES: 5:30pm Karaoke w/ Bob Neal; 9:30pm Cover Story
MAMBOS: 6pm TBA
MATT’S CASBAH: 7:30pm White Coat Syndrom
MONKEY BAR: 8pm Unkle Dirty & Lil Lin
OFF THE TRAXX: 6pm Chuck Van Riper
PINTO’S LOUNGE: 9:30pm Gunshy
SANDBAR: 9pm Dub Masters
SIGGY’S: 7pm DJ Chris; 9pm Twisted Minds
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 7pm Bonnie Harrington
SLOW & LOW/Viera: 7pm Frank Rios
TWISTED ROOSTER: 9pm Top 40 with DJ Brianna Lee
WHISKEY BEACH: 8pm Untamed Trio

5 - SATURDAY
BLIND LION: 8pm Blue Fusion
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 6pm Big Jim Adams
COCONUTS: 1pm Johnny Danger; 7pm Tripp Tide
CROWNE PLAZA: 1pm TBA
EARLS: 2pm Randy Beaumont Band; 8:30pm Johnny & The Blaze
FLORIDA BEER TAP ROOM: 6pm Retro Kings
FRESH SCRATCH BISTRO: 6pm Sarimism
GOOMBAY’S: 6:30pm Jeff Bynum  
KEY WEST BAR: 9pm Unkle Dirty & Lil Lin
LOU’S BLUES: 1pm Ana; 5:30pm Karaoke w/ Cindy; 9:30pm Divas
MAMBOS: 6pm TBA
MATT’S CASBAH: 7:30pm Tru Phonic
MONKEY BAR: 9pm DJ Dance Party
OASIS: 9pm Captain C
OFF THE TRAXX: 6pm Jay DiBella
PINTO’S LOUNGE: 9:30pm Heatstroke
SANDBAR: 9pm Kathleen Turner Overdrive
SIGGY’S: 7pm DJ Chris; 9:30pm The Day After
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 7pm Andy Harrington
SPACE COAST HARLEY: 11am Customer Appreciation Day w/ Matt Sams Band
TWISTED ROOSTER: 9pm Twisted Dance Parties with DJ Scott Robert
WHISKEY BEACH: 8pm SEED

6 - SUNDAY
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 4pm Reggae Juice
COCONUTS: 2pm Jimmy Mazz
CROWNE PLAZA: 1pm TBA
EARLS: 2pm Chris Duarte
FRESH SCRATCH BISTRO: 6pm Bobby Kelly
LOU’S BLUES: 2pm Love Valley; 7pm Michele Wood
MATT’S CASBAH: Noon IHB Funk    
SANDBAR: 9pm DJ Cerino & Guest DJ
SPACE COAST HARLEY: 11am “Ride For The Girls” Breast Cancer Ride; Pretty Ruthless

7 - MONDAY
COCONUTS: 6pm Sean Manvell
FRESH SCRATCH BISTRO: 6:30pm Trivia
LOU’S BLUES: 7pm Dirty Bingo; 9pm Pete Spoth

8 - TUESDAY
COCONUTS: 6pm Tristan Lockamy
GOOMBAY’S: 5pm Dudley Quest
LOU’S BLUES: 8pm Jam Night w/ RKB
MATT’S CASBAH: 6pm Anja & Friends
MONKEY BAR: 8pm Trivia
SANDBAR: 9pm DJ Goldfinga
WHISKEY BEACH: 8pm Karaoke

9 - WEDNESDAY
COCONUTS: 7pm Jason Domulot
CROWNE PLAZA: 5pm TBA
FRESH SCRATCH BISTRO: 6pm Denise Turner   
GOOMBAY’S: 5:30pm David Southwood Smith
LOU’S BLUES: 7pm Legendary Rockstar Karaoke Contest; 9pm Rockstar w/ Joe Calautti
MATT’S CASBAH: 6pm Sarah D
MONKEY BAR: 8pm Music Bingo OASIS: 9pm Open Jam
OFF THE TRAXX: 6pm Devin Lupus
PINTO’S LOUNGE: 9pm Karaoke
SANDBAR: 8pm Love Valley
SIGGY’S: 7pm Country Jam
TWISTED ROOSTER: 9pm Anything Goes with DJ Scott Robert  

10 - THURSDAY
COCONUTS: 7pm Jimmy Mazz
EARLS: 8pm Rosario/Craig
FRESH SCRATCH BISTRO: 6pm Miguel Jose Music
GOOMBAY’S: 6pm Billy Chapman
LOU’S BLUES: 8:30pm Untamed Duo
MATT’S CASBAH: 6:30pm Elemental Groove
MONKEY BAR: 9pm DJ Noon
OFF THE TRAXX: 6pm Jeff Bynum
SANDBAR: 8pm Karaoke
SIGGY’S: 7pm Southern Thunder Duo
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 7pm Matt Riley
TWISTED ROOSTER: 9pm Latin Nights with DJ Scott Robert

11 - FRIDAY
BLIND LION: 8pm Tony Wynn & Cameron Brown
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 6pm Stay Tuned
COCONUTS: 7pm Tripp Tide
CROWNE PLAZA: 5pm TBA
EARLS:  8:30pm Umbrella Thieves
FLORIDA BEER TAP ROOM: 6pm Tru Phonic
FRESH SCRATCH BISTRO: 6pm Irena Freckle
GOOMBAY’S: 6:30pm Jeff Bynum
KEY WEST BAR: 9pm Billy Chapman Band
LOU’S BLUES: 5:30pm Karaoke w/ Bob Neal; 9:30pm Spanks
MAMBOS: 6pm TBA
MATT’S CASBAH: 7:30pm RElectric Tree Frogs
MONKEY BAR: 9pm DJ Dance Pary
OFF THE TRAXX: 6pm Chuck Van Riper
PINTO’S LOUNGE: 9:30pm Twisted Minds
SANDBAR: 9pm Natty Common Roots
SIGGY’S: 7pm DJ Chris; 9pm Mid Life Crisis
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 7pm Buck Barefoot
SLOW & LOW/Viera: 6pm Bonnie Harrington
TWISTED ROOSTER: 9pm Top 40 with DJ Brianna Lee
WHISKEY BEACH: 8pm Ruckus

12 - SATURDAY
BLIND LION: 8pm Jeff Stanton Trio
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 6pm Big Jim Adams
COCONUTS: 1pm Alex Rodriguez; 7pm The Yesterdays
CROWNE PLAZA: 1pm TBA
EARLS: 2pm TBA; 8:30pm Roughouse
FRESH SCRATCH BISTRO: 6pm Ben Wozniak
GOOMBAY’S: 6:30pm Andrew Walker  
KEY WEST BAR: 9pm Riptide
LOU’S BLUES: 1pm Jeff Bynum; 5:30pm Karaoke w/ Cindy; 9:30pm Luna Pearl
MAMBOS: 6pm TBA
MATT’S CASBAH: 7:30pm Cover Story
MONKEY BAR: 8pm Swimm
OASIS: 8pm Karaoke with Dave Lapointe
OFF THE TRAXX: 6pm Mondo Tikis
PINTO’S LOUNGE: 9:30pm Them Seeds
SANDBAR: 9pm Scott Baker Band
SIGGY’S: 8pm DJ Chris; 9:30pm SpanksSLOW & LOW/Cocoa Beach: 7pm Andy Harrington
SLOW & LOW/Viera: 6pm Andy Harrington
SPACE COAST HARLEY: 11am Building New Riders Event w/ Changes
TWISTED ROOSTER: 9pm Twisted Dance Parties with DJ Scott Robert
VICTORY CASINO CRUISE: 11am Rocket City; 7pm Johnnie Torrence Party
WHISKEY BEACH: 8pm Guilty Pleasure

13 - SUNDAY
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 4pm Trevor Ohlsen
COCONUTS: 2pm Tru Phonic
CROWNE PLAZA: 1pm TBA
EARLS: 2pm Biscuit Miller & The Mix Bailey from Crashrocket
FLORIDA BEER TAP ROOM: 3-6pm Hot Pink
FRESH SCRATCH BISTRO: 6pm Bobby Kelly
LOU’S BLUES: 2pm Simone & The Supercats; 7pm Michele Wood
MATT’S CASBAH: Noon IHB Funk
SANDBAR: 9pm DJ Cerino & Guest
SPACE COAST HARLEY: 11am Ramp Up for Hogtoberfest w/ Craig Singleton Band
VICTORY CASINO CRUISE: Noon Ted Holum Comedy Show

14 - MONDAY
COCONUTS: 6pm Sean Manvell
FRESH SCRATCH BISTRO: 6:30pm Trivia
LOU’S BLUES: 7pm Dirty Bingo; 9pm Frank Rios
VICTORY CASINO CRUISE: 7pm Blues Cruise w/ Derek Trull

15 - TUESDAY
COCONUTS: 6pm Alex Rodriguez
FLORIDA BEER TAP ROOM: 4 pm Will Brant
GOOMBAY’S: 5pm Dudley Quest
LOU’S BLUES: 8pm Jam Night w/ RKB
MATT’S CASBAH: 6pm Char Good & Friends
MONKEY BAR: 8pm Trivia
SANDBAR: 9pm DJ Goldfinga
VICTORY CASINO CRUISE: 11am Rocky & The Rollers
WHISKEY BEACH: 8pm Karaoke

16 - WEDNESDAY
COCONUTS: 7pm Jack Flowers
CROWNE PLAZA: 5pm TBA
FRESH SCRATCH BISTRO: 6pm Denise Turner
GOOMBAY’S: 5:30pm David Southwood Smith
LOU’S BLUES: 7pm Legendary Rockstar Karaoke Contest; 9pm Rockstar w/ Joe Calautti
MATT’S CASBAH: 6pm Jake Salter
MONKEY BAR: 8pm Music Bingo OASIS: 9pm Open Jam
OFF THE TRAXX: 6pm Devin Lupus
PINTO’S LOUNGE: 9pm Karaoke SANDBAR: 8pm Dirty Power
SIGGY’S: 7pm Country Jam
TWISTED ROOSTER: 9pm Anything Goes with DJ Scott Robert
VICTORY CASINO CRUISE: 11am Highway 1;11am and 7pm Birthday Bash (All October Birthdays sails Free)

17 - THURSDAY
COCONUTS: 7pm Jimmy Mazz
EARLS: 8pm Therapy
FRESH SCRATCH BISTRO: 6pm Jason Wright
GOOMBAY’S: 6pm Jeff Bynum  
LOU’S BLUES: 8:30pm Ana & Friends
MATT’S CASBAH: 6:30pm Frank Rios
MONKEY BAR: 9pm DJ Noon
OFF THE TRAXX: 6pm Jeff Bynum
SANDBAR: 8pm Karaoke
SIGGY’S: 7pm Matt Adkins
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 7pm Matt Riley
SPACE COAST HARLEY: 11am Hogtoberfest: Three Link Societ, Real Tuff Cookie; Bikini Bike Wash
TWISTED ROOSTER: 9pm Latin Nights with DJ Scott Robert
VICTORY CASINO CRUISE: 11am Donna Moore’s Diva Legends Show

18 - FRIDAY
BLIND LION: 8pm Harbor City Trio
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 6pm Matt Adkins
COCONUTS: 7pm Jason Domulot Band
CROWNE PLAZA: 5pm TBA
EARLS: 8:30pm Love Valley
FLORIDA BEER TAP ROOM: 6pm Scott Baker Trio
FRESH SCRATCH BISTRO: 6pm Irena Freckle
GOOMBAY’S: 6:30pm Andrew Walker
KEY WEST BAR: 9pm Payback
LOU’S BLUES: 5:30pm Karaoke w/ Bob Neal; 9:30pm Funpipe
MAMBOS: 6pm TBA
MATT’S CASBAH: 7:30pm Love Valley
MONKEY BAR: 8pm Tripp Tide
OFF THE TRAXX: 6pm Chuck Van Riper
PINTO’S LOUNGE: 9:30pm Afterlife
SANDBAR: 9pm Reggae Beach Bash
SIGGY’S: 7pm DJ Chris; 9pm Top Hill Crew Reggae
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 7pm Dave Myers
SLOW & LOW/Viera: 6pm Buck Barefoot
SPACE COAST HARLEY: 11am Hogtoberfest: Tennessee Iron, Ellie Lee, Bikini Bike Wash; Wall Of Death & Ball Of Steel
TWISTED ROOSTER: 9pm Top 40 with DJ Brianna Lee
VICTORY CASINO CRUISE: 7pm Changes
WHISKEY BEACH: 8pm All Of The Above

19 - SATURDAY
BLIND LION: 8pm Scott E. Hopson
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 6pm Reggae Juice
COCONUTS: 1pm TBA; 7pm The Bullet Dodgers
CROWNE PLAZA: 1pm TBA
EARLS: 2pm Sirsy; 8:30pm Joker
FRESH SCRATCH BISTRO: 6pm Char Good
GOOMBAY’S: 6:30pm Alex Warner
KEY WEST BAR: 9pm Rockfish
LOU’S BLUES: 1pm John McDonald; 5:30pm Karaoke w/ Cindy; 9:30pm Guilty Pleasure
MAMBOS: 6pm TBA
MATT’S CASBAH: 7pm Usual Suspects MONKEY BAR: 9pm DJ Dance Party
OASIS: 4pm Island Party with John McDonald & Mango Men
OFF THE TRAXX: 6pm Jeff Bynum
PINTO’S LOUNGE: 9:30pm East Side Rock
SANDBAR: 9pm 5pm Oktobeerfest; 9pm Vintage
SIGGY’S: 8pm DJ Chris; 9:30pm SEED
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 7pm Corey Yentz
SPACE COAST HARLEY: 11am Hogtoberfest: Comeback Alice, Molly Hatchet, Soul Jam; Bikini Bike Wash; Moto Stunt Shows; Old Time Freak Show
TWISTED ROOSTER: 9pm Twisted Dance Parties with DJ Scott Robert
VICTORY CASINO CRUISE: 11am BeatleBeat; 7pm Evan Taylor Jones
WHISKEY BEACH: 8pm Honest Havoc Showcase

20 - SUNDAY
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 4pm Rick Brown
COCONUTS: 2pm Love Valley
CROWNE PLAZA: 1pm TBA
EARLS: 2pm Paul Des Laurier & Anthony Gomes
FRESH SCRATCH BISTRO: 6pm Bobby Kelly  
LOU’S BLUES: 2pm Vince Reed Band; 7pm Pete Spoth
MAMBOS: 3pm DJ E
MATT’S CASBAH: Noon Elemental Groove
SANDBAR: 9pm DJ Cerino & Guest
SPACE COAST HARLEY: 11am Hogtoberfest: Southern Rocks Finest, Erasmith; Bikini Bike Wash; 3 Moto Stunt Shows
VICTORY CASINO CRUISE: Noon Country Songwriters Cruise

21 - MONDAY
COCONUTS: 6pm Sean Manvell
FRESH SCRATCH BISTRO: 6:30pm Trivia
LOU’S BLUES: 7pm Dirty Bingo; 9pm Jeff Bynum
VICTORY CASINO CRUISE: 7pm Blues Cruise w/ Derek Trull

22 - TUESDAY
COCONUTS: 6pm Alex Rodriguez
GOOMBAY’S: 5pm Dudley Quest
LOU’S BLUES: 8pm All Male Review
MATT’S CASBAH: 6pm Bradley Brewer
MONKEY BAR: 8pm Trivia
SANDBAR: 9pm DJ Goldfinga
VICTORY CASINO CRUISE: 11am The Joe Show
WHISKEY BEACH: 8pm Karaoke

23 - WEDNESDAY
COCONUTS: 7pm Nils Borreggard
CROWNE PLAZA: 5pm TBA
FRESH SCRATCH BISTRO: 6pm Denise Turner
GOOMBAY’S: 5:30pm David Southwood Smith
LOU’S BLUES: 7pm Legendary Rockstar Karaoke Contest; 9pm Rockstar w/ Joe Calautti
MATT’S CASBAH: 6pm John McDonald Acoustic Duo
MONKEY BAR: 8pm Music Bingo OASIS: 9pm Open Jam
OFF THE TRAXX: 6pm Devin Lupus
PINTO’S LOUNGE: 9pm Karaoke SANDBAR: 8pm Love Valley
SIGGY’S: 7pm Country Jam
TWISTED ROOSTER: 9pm Anything Goes with DJ Scott Robert
VICTORY CASINO CRUISE: 11am Rocky & The Rollers; Non-Smoking Cruises

24 - THURSDAY
COCONUTS: 7pm The Syndicate Acoustic Trio
EARLS: 8pm Logan Bros Duo
FRESH SCRATCH BISTRO: 6pm Jason Wright
GOOMBAY’S: 6pm Billy Chapman
LOU’S BLUES: 8:30pm R.A.N. Project
MATT’S CASBAH: 6:30pm Small Talk
MONKEY BAR: 9pm DJ Noon
OFF THE TRAXX: 6:30pm Jeff Bynum
SANDBAR: 8pm Karaoke
SIGGY’S: 7pm Gary & Frankie
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 7pm Matt Riley
TWISTED ROOSTER: 9pm Latin Nights with DJ Scott Robert
VICTORY CASINO CRUISE: 11am Donna Moore’s Diva Legends Show

25 - FRIDAY
BLIND LION: 8pm Tony Wynn and Cameron Brown
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 6pm Matt Adkins
COCONUTS: 7pm The Syndicate
CROWNE PLAZA: 5pm TBA
EARLS: 8:30pm Lyrical Soul
FLORIDA BEER TAP ROOM: 6pm Mondo Tikis
FRESH SCRATCH BISTRO: 6pm Irena Freckle
GOOMBAY’S: 6:30pm Andrew Walker
KEY WEST BAR: 9pm Heatstroke
LOU’S BLUES: 5:30pm Karaoke w/ Bob Neal; 9:30pm Umbrella Thieves
MAMBOS: 6pm TBA
MATT’S CASBAH: 7:30pm The Kore
MONKEY BAR: 9pm Rocket City
OFF THE TRAXX: 6pm Chuck Van Riper
PINTO’S LOUNGE: 9:30pm Midlife Crisis
SANDBAR: 9pm 506 Crew Band
SIGGY’S: 7pm DJ Chris; 9pm Ruckus
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 7pm Wil Purdy
SLOW & LOW/Viera: 6pm Matt Riley
TWISTED ROOSTER: 9pm Top 40 with DJ Brianna Lee
VICTORY CASINO CRUISE: 11 am & 7pm Jared Blake, Bigg Vinny and Jared Weeks; Vampire Voyage
WHISKEY BEACH: 8pm Halloween Party with Cosmic Songbirds

26 - SATURDAY
BLIND LION: 8pm Tony Wynn’s Groove Factor
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 6pm Lowell Everly
COCONUTS: 6pm Reggaeween featuring Coastal Breed 7pm, Gary Lazer Eyes 8:30pm ,
Part One Tribe 10pm w/DJ & MC Boom with sidekick Crazy Capizzi
CROWNE PLAZA: 1pm TBA
EARLS: 2pm Kilt The Messenger; 8:30pm Halloween Party with Hypersona
FRESH SCRATCH BISTRO: 6pm Sarah D
GOOMBAY’S: 6:30pm Jeff Bynum  
KEY WEST BAR: 9pm Dave Thrift Band
LOU’S BLUES: 1pm Frank Rios; 5:30pm Karaoke w/ Cindy; 9:30pm Luna Pearl
MAMBOS: 6pm Triple Play
MATT’S CASBAH: 6pm Halloween Party with Vintage; 10pm DJ Roger
MONKEY BAR: 9pm DJ Dance Party
OASIS: 9pm Rock Halloween with Cosmic Songbirds
OFF THE TRAXX: 6pm TBA
PINTO’S LOUNGE: 9:30pm Black Moon Syndicate
SANDBAR: 9pm Love Valley
SIGGY’S: 8pm DJ Chris; 9:30pm Halloween Party w/ Funpipe
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 7pm Bonnie Harrington
SPACE COAST HARLEY: 11am 1st Annual BBQ & Corn Hole for SC Early Intervention Center w/ Sound Check Band
TWISTED ROOSTER: 9pm Twisted Dance Parties with DJ Scott Robert
WHISKEY BEACH: 8pm Unit 5

27 - SUNDAY
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 4pm Stay Tuned
COCONUTS: 2pm Cocolocos
CROWNE PLAZA: 1pm TBA
EARLS: 2pm Jan Bledowski w/ Joey Tenuto Band; Groove Thangs
FRESH SCRATCH BISTRO: 6pm Bobby Kelly  
LOU’S BLUES: 2pm The Coolers; 7pm Jeff Bynum
MATT’S CASBAH: Noon IHB Funk
SANDBAR: 9pm DJ Cerino & Guest
SPACE COAST HARLEY: 11am 80s In Concert w/ Nova Rex & others TBA
VICTORY CASINO CRUISE: Noon Spanks

28 - MONDAY
COCONUTS: 6pm Sean Manvell
FRESH SCRATCH BISTRO: 6:30pm Trivia
LOU’S BLUES: 7pm Dirty Bingo; 9pm Christine
VICTORY CASINO CRUISE: 7pm Blues Cruise w/ Derek Trull

29 - TUESDAY
COCONUTS: 6pm Alex Rodriguez
FLORIDA BEER TAP ROOM: 4pm Tiki Band
GOOMBAY’S: 7pm Trivia
LOU’S BLUES: 8pm Jam Night w/ RKB
MATT’S CASBAH: 6pm Cash Colley
MONKEY BAR: 8pm Trivia
SANDBAR: 9pm DJ Goldfinga
VICTORY CASINO CRUISE: 11am Rocky & The Rollers
WHISKEY BEACH: 8pm Karaoke

30 - WEDNESDAY
COCONUTS: 7pm Steve Fredericks
CROWNE PLAZA: 5pm TBA
FRESH SCRATCH BISTRO: 6pm Denise Turner
LOU’S BLUES: 7pm Legendary Rockstar Karaoke Contest; 9pm Rockstar w/ Joe Calautti
MATT’S CASBAH: 6pm Pete Spoth
MONKEY BAR: 8pm Music Bingo OASIS: 9pm Open Jam
OFF THE TRAXX: 6pm Devin Lupus
PINTO’S LOUNGE: 9pm Karaoke SANDBAR: 8pm Dirty Power
SIGGY’S: 7pm Country Jam
TWISTED ROOSTER: 9pm Anything Goes with DJ Scott Robert
VICTORY CASINO CRUISE: 11am Highway 1

31 - THURSDAY
COCONUTS: 6pm Jeff Marwuis
EARLS: 8pm The Coolers
FRESH SCRATCH BISTRO: 6pm Anchors Up
LOU’S BLUES: 8pm Hal-Lou-Ween Party with Guilty Pleasure
MATT’S CASBAH: 6:30pm Galaxy
MONKEY BAR: 9pm DJ Noon
OFF THE TRAXX: 6:30pm Jeff Bynum
SANDBAR: 8pm KaraokeWEEN
SIGGY’S: 7pm Touch Of Grey
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 7pm Matt Riley
TWISTED ROOSTER: 9pm Latin Nights with DJ Scott Robert
VICTORY CASINO CRUISE: 11am Donna Moore’s Diva Legends Show

 

 

Community Calendar

Oct 4: Friday Fest, Taylor & Poinsetta Avenues, Cape Canaveral, 321-868-1226
Oct 4 – Nov 10: I Hate Hamlet, Melbourne Civic Theatre, Downtown Melbourne, 321-723-6935
Oct 5: Big Band Fever, Space Coast Symphony, Scott Center Auditorium at Holy Trinity, Suntree, 855-252-7276
Oct 9 & 10: Salute to Big Bands Concert, Melbourne Municipal Band, Melbourne Auditorium, 321-724-0555
Oct 12: Frederic Voorn in Concert, Space Coast Symphony, Eastminster Presbyterian Church, Indialantic, 855-252-7276
Oct 17: Sock Hop Dance, Melbourne Municipal Band, Melbourne Auditorium, 321-724-0555
Oct 18: Cocoa Beach Main Street Friday Fest, Downtown Cocoa Beach, 321-613-0072
Oct 18: Movie in the Park, Riverfront Park, Cocoa Village, 321-639-3500
Oct 19: Classic Albums Live: Tom Petty – Damn the Torpedoes, King Center, Melbourne, 321-242-2219
Oct 19: Chills & Thrills Concert, Space Coast Symphony, Satellite High School, Satellite Beach, 855-252-7276
Oct 19 & 20: 55th Space Coast Art Festival, Space Coast Daily Park, Viera, 321-784-3322
Oct 19 & 20: 37th Annual Fall Art & Craft Festival, Cocoa Villlage, 321-631-9075,
Oct 22: ZZ TOP 50th Anniversary Tour King Center, Melbourne, 321-242-2219
Oct 23 & 24: Trick or Treat on MCO Street Concert, Melbourne Community Orchestra, Melbourne Auditorium, 321-285-6724
Oct 25: Steven Lin, Solo Piano Recital, Melbourne Chamber Music Society, St. Mark’s United Methodist Church, Indialantic, 321-213-5100
Oct 26: Silent Film Classic: Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1920), Historic Cocoa Village Playhouse, 321-636-5050
Oct 26: Fall Festival, Riverfront Park, Historic Cocoa Village, 321-639-3500
Oct 27: Space Coast Flute Orchestra Fall Concert, Suntree United Methodist Church, 321-385-7236
Oct 29 - Nov 17: Beehive: The 60’s Musical, Riverside Theatre, Vero Beach, 772-231-6990
Oct 30: Aladdin Film Series: Little Shop of Horrors, Historic Cocoa Village Playhouse, 321-636-5050

 

PALM BAY RECREATION

Oct 4: 5-10pm First Friday by the Bay featuring AK40 Band, Vets Park, 2201 Port Malabar Blvd NE, Live band, vendors, food trucks, kids’ zone
Oct 5: 10am free ranger-led tour at Turkey Creek Sanctuary, (321) 676-6690.
Oct 6: 8:30-10:30am birding class led by David Simpson, nationally recognized birder and naturalist, Turkey Creek Sanctuary, (321) 676-6690.
Oct 6: 2-6pm Greater Palm Bay Senior Center presents Oktoberfest w/live music, food, beer, wine, and more. Admission is $15 and includes $15 in tickets for food and drinks.  (321) 724-1338 Ext. 6.
Oct 12: 12-6pm 2019 Viva Brevard Festival celebrate Hispanic Heritage Month, live music, Latin food, business expo, kids’ zone, bounce houses, face painting, arts and crafts, Fred Poppe Regional Park, (321) 327-8938
Oct 13: NFL Trip to Saints at Jaguars game. Leaves from Tony Rosa Community Center, (321) 952-3231.
Oct 13: NFL Trip to Redskins at Dolphins game. Leaves from Tony Rosa Community Center, (321) 952-3231.
Oct 18: 5:30-10pm Kids’ Night Out at Ted Whitlock Community Center, (321) 952-3231.
Oct. 19: 7am to Noon Greater Palm Bay Senior Center Annual Craft & Flea Market, (321) 724-1338
Oct 19: 10am free ranger-led tour at Turkey Creek Sanctuary, (321) 676-6690.
Oct 26: 9am-3pm, Turkey Creek Fall Arts & Crafts Show,Tony Rosa Community Center, (321) 676-6690.
Oct 26: 3-6pm Annual Fall Fest, Ted Whitlock Community Center, includes trunk-or-treating, food & merchandise vendors, a kids’ zone with games & crafts, inflatables, and hayrides; 6pm winners of the trunk-or-treat decorating contest announced as judged by the public. After the costume contest Hotel Transylvania 3 will be shown on a giant outdoor movie screen.
Oct 27: NFL Trip to Jets at Jaguars game.  Leaves from Tony Rosa Community Center, (321) 952-3231.

 

Brevard Live Magazine
P.O. Box 1452
Melbourne, Florida 32902

Phone: (321) 956-9207


Email: info@brevardlive.com